Prva faza ‘Projekta istraživanja na području potresnog inženjerstva’

Pregled

Hrvatski centar za potresno inženjerstvo provodi projekt Edukacija stručnjaka za procedure s oštećenim građevinama uključujući njihove procjene neposredno nakon potresa korištenjem sustava virtualne i proširene stvarnosti u okviru projekta ''Projekt istraživanja na području potresnog inženjerstva''.

Kroz ovaj projekt planira se povećati pripravnost inženjerskih postrojbi u pratnji spasilačkih službi u provedbi brzih procjena poslije potresa, ali i samih spasilačkih službi u aktivnostima potraživanja i spašavanja nakon potresa educirajući ih primjenom proširene stvarnosti, a pri čemu se provodi niz aktivnosti:

1. digitalizacija stradalih područja i karakterističnih oštećenja građevina nakon potresa na primjeru Sisačko-Moslavačke županije

2. kreiranje okruženja virtualne i proširene stvarnosti za edukaciju inženjera i interventnih postrojbi

3. edukacija inženjera i interventnih postrojbi.

2023. godine digitaliziran je velik broj stradalih građevina na području Sisačko-Moslavačke županije, a 18. i 19. ožujka 2024. održan je prvi set edukacija za pripadnike HCPI-a usmjeren ka kreiranju okruženja virtualne stvarnosti.

U prvoj fazi edukacije za koju se očekuje da će okončati s koncepcijom XR (extended reality) okruženja provedena je edukacija pod nazivom „Design thinking workshop“.

Edukacija je održana u prostorima istraživačkog laboratorija Links Foundation iz Torina (Italija), za voditelja projekta, Zvonka Sigmunda, izvanrednog profesora na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i Karla Jandrića, jednog od dvojice inženjera koji su sudjelovali u akciji spašavanja stradalih u nizu razornih potresa u Turskoj 2023. godine.