Edukacija o organizaciji vježbi kriznog menadžmenta održana je u razdoblju od 19. studenog do 4. prosinca 2024. godine, u organizaciji Veleučilišta Velika Gorica. Na edukaciji je sudjelovalo 35 polaznika, pripadnika sustava domovinske sigurnosti i civilne zaštite, uključujući vatrogasce, članove Gorske službe spašavanja, Crveni križ, jedinice civilne zaštite, djelatnike Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo te predstavnike jedinica lokalne i regionalne samouprave. Edukacija je bila dio programa cjeloživotnog osposobljavanja, podijeljena u šest tematskih modula ukupnog trajanja od 90 nastavnih sati. Cilj edukacije bio je upoznati polaznike sa značajem planiranja i izvođenja vježbi kriznih situacija, metodologijom za izradu elaborata vježbi te važnosti provedbe analize vježbi.
Tijekom uvodnog dijela, polaznici su se upoznali s programom edukacije, očekivanim ishodima, obvezama i načinom rada. Razmatrani su ključni aspekti kriznog menadžmenta, uključujući zakonodavni okvir sustava domovinske sigurnosti i civilne zaštite, djelokrug rada hitnih i spasilačkih službi, te planski dokumenti i operativno djelovanje u kriznim situacijama. Naglasak je bio stavljen na koordinaciju i stožerni rad u kriznim uvjetima.
Posebna pažnja posvećena je metodici planiranja vježbi, s fokusom na analizu potreba, definiranje ciljeva, vrsta i sudionika vježbi, izradu scenarija te izbor vježbovnih lokacija. Polaznici su uz mentorsko vođenje izrađivali koncepte vježbi kako bi stečena znanja primijenili u praksi.
Polaznici su također detaljno obrađivali strukturu i sadržaj elaborata vježbi uz konkretne primjere već održanih vježbi. Planirali su logističku potporu za organizaciju vježbi i upoznali se s relevantnim propisima Republike Hrvatske te smjernicama Europske unije.
Završni dio edukacije obuhvaćao je izradu i prezentaciju elaborata vježbi kriznog menadžmenta, čime su polaznici usavršili svoja znanja i vještine. Kroz analizu studija slučaja i razmjenu iskustava, stekli su uvid u optimalne pristupe organizaciji kriznih vježbi te razmatrali alternativna rješenja za izazove u provedbi.