Stručnjaci su dugi niz godina upozoravali nadležne institucije u Hrvatskoj da aktivnosti usmjerene na smanjenje seizmičkog rizika nisu dovoljne za državu koja se nalazi u seizmički aktivnoj zoni, s ostarjelim građevinskim fondom koji čini više od trećine stambenih jedinica izgrađenih prije donošenja seizmičkih propisa. Od 2015. pet je bilo neuspješnih pokušaja Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu upućenih relevantnim dionicima da uspostave centar izvrsnosti koji bi bio posvećen smanjenju rizika od potresa.
Nakon potresa u Zagrebu 2020. godine je započela postupno osnivanje Platforme Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo. Prva je kreirana neformalna online platforma u obliku web stranice domene www.hcpi.hr, s vidljivom napomenom na stranici “nije institucija” kako bi se poslala poruka nadležnima o potrebi formiranja institucije.
Web stranica je u svojim početcima korištena isključivo za operativne aktivnosti HCPI u sustavu civilne zaštite, jer su one bile u najvećoj mjeri zastupljene unutar Platforme u vrijeme nakon pojave potresa. Problem prilikom sudjelovanja inženjera u sustavu civilne zaštite je prouzročila činjenica kako nije bilo organizacije koja je formalno nadležna za sve aktivnosti inženjera u Platformi.
S vremenom su se, nakon izvrsnog odaziva inženjera, unutar Platforme počele pojavljivati inicijative usmjerene prema znanstvenim i stručnim razinama, što je bio odmak od operativnih aktivnosti. Početkom provođenja inicijativa kao što su izrada Urgentnog Programa Postpotresne Obnove (UPPO), ali i održavanjem mjesečnih predavanja i smanjivanje potreba za operativnim djelovanjem, platforma je počela prerastati u centar svih aktivnosti vezanih uz smanjenje rizika od potresa i samim time je počela pokrivati sve razine djelovanja Platforme. Tijekom svih spomenutih aktivnosti u 2020. godini web stranica je bila digitalna središnja točka Platforme.
Postalo je vidljivo kako su sve spomenute aktivnosti izrazito važne i kako je nekadašnja vizija nekoliko pojedinaca o organizaciji koja će biti nadležna za smanjenje rizika od potresa postala potreba za daljnje kvalitetno obavljanje svih aktivnosti i osiguravanje formiranje dugoročnog sustava usmjerenog smanjenje rizika.
Ipak za formiranje i formalizaciju takve organizacije bila je potrebna podrška nadležnih tijela, posebno na nacionalnoj razini. Prolaskom vremena, brzo je počela opadati svijest o riziku od potresa i važnosti formiranja Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo kao nadležne organizacije. Sve se to promijenilo nakon potresa u Petrinji 2020. godine koji je ponovno i dugotrajno povećao svijest o riziku od potresa, ali i važnosti formiranja Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo.
Nakon potresa u Petrinji HCPI je počeo preuzimati sve značajniju ulogu na svim razinama smanjenja rizika od potresa i bilo je jasno kako je neizbježno njegovo formiranje. Iako je već djelovao kao neformalna Platforma HCPI je započeo sa svojom formalizacijom, na znanstvenoj razini, u srpnju 2021. godine osnivanjem podružnice na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uslijedilo je i osnivanje Udruge Hrvatski centar za potresno inženjerstvo – Interventna služba, na operativnoj razini, u listopadu 2021. godine.
U 2022. godinu su nastavljeni napori na razvoju Platforme, odnosno njenih dijelova, s ciljem profesionalizacije HCPI kroz zapošljavanje stručnih osoba koje bi bile posvećene isključivo radu u Platformi, a ne doprinosu koji ovisi o mogućnostima njihovog volonterskog angažmana koji je značajan, ali nije dugotrajno rješenje.