Nakon potresa u ožujku organizirani su brojni ''webinari'', savjetovanja, predavanja, seminari i slično s ciljem što bolje reakcije/oporavka nakon potresa. S vremenom se već skupila velika količina korisnih materijala koje smo pokušali sistematizirati na ovim stranicama za korist svima u procesu obnove. Postoje brojni korisni materijali vezani za potrese (priručnici, knjige, članci i slično) koji će se pokušati prilagoditi potrebama obnove u Zagrebu i sistematizirati da budu dostupni inženjerima koji će sudjelovati u procesu obnove. Može se istaknuti ciklus predavanja, organiziran u sklopu Savjetovanja OBNOVA GRADA ZAGREBA NAKON POTRESA koji je početno planiran kao plenumska diskusija stručnjaka gdje bi se raspravile sve bitne teme vezane za obnovu. Nakon što smo zbog epidemioloških razloga bili primorani odgoditi diskusiju ideja je preobličena u niz predavanja/''webinara'' gdje bi se sistematizirala znanja i iskustva potrebna za proces obnove, a organizirala bi se svakog 22. u mjesecu.
22.03.2021. 1st Croatian Conference on Earthquake Engineering (1CroCEE).
22.02.2021. Savjetovanje 7: OBNOVA ZAGREBA NAKON POTRESA - Zagrebu od Osijeka
22.01.2021. Savjetovanje 6: OBNOVA ZAGREBA NAKON POTRESA - Zagrebu od Rijeke
17.12.2020. Savjetovanje 5: OBNOVA ZAGREBA NAKON POTRESA - Znanjem za Zagreb (geofizika, arhitektura i građevina)
23.11.2020. Savjetovanje 4: OBNOVA ZAGREBA NAKON POTRESA - Zagrebu od Splita
22.10.2020. Savjetovanje 3: OBNOVA ZAGREBA NAKON POTRESA - Znanjem za Zagreb
22.09.2020. Savjetovanje 2: OBNOVA ZAGREBA NAKON POTRESA - Znanjem za Zagreb
22.07.2020. Savjetovanje 1: OBNOVA GRADA ZAGREBA NAKON POTRESA - Zakonodavni i tehnički okvir
14.07.2020. Obnova nakon potresa/ suvremeni pristup seizmičke analize otpornosti postojećih zgrada
01.07.2020. Stručna online konferencija - POTRES I ODRŽIVA GRADNJA - tehnički aspekti
22.03.2020. Različiti webinari/paneli/...
Ključno je zadržati kontinuitet podizanja razine znanja (ključno za kvalitetnu obnovu Zagreba) i kontinuirani rad na podizanju razine svijesti o riziku od potresa (ključno za budućnost). Stoga se kontinuirano organiziraju različita predavanja sa ciljem da se obrade sve bitne teme. Ključno je ne zaboraviti iskustva koja imamo, a posebice recentna iz potresa u Stonu te poplava u Gunji.
Konačni presjek je bio na prvoj Hrvatskoj konferenciji za potresno inženjerstvo (1st Croatian Conference on Earhquake Engineering) koja je održana 22.3. na godišnjicu potresa u Zagrebu sa motom: Join us to shake (help) Zagreb with knowledge and to reconstruct the past for resilient future (new tradition).
Sve navedeno je bila motivacija formiranju ''online'' platforme gdje bi svi stručnjaci s zajedničkim nazivnikom ''potres'' mogli komunicirati i rješavati aktualne probleme. Platforma bi trebala povezati stručnjake s terena (od pregleda do projekata, nadzora, izvođača i slično), znanstvenike svih struka na Sveučilištima u Hrvatskoj, brojne stručnjake iz inozemstva koji su ponudili pomoć u procesu obnove Zagreba te odgovorne unutar gradskih i državnih institucija. Takva platforma bi osigurala kvalitetu, brzinu, transparentnost i sve ostalo nužno za kvalitetan proces obnove Zagreba, ali i bilo kojeg drugog grada u Hrvatskoj.