Definiranje članstva u Udruzi bio je jedan od najzahtjevnijih zadataka u uspostavi njezinog sustava, posebice zbog velikog doprinosa brojnih volontera nakon potresa 2020. godine. U tim teškim i izazovnim (“potresnim”) okolnostima, na hrvatski način, uspjeli smo pružiti pomoć ugroženim građanima, iako su mnogi od njih jedva znali tko smo. Upravo je taj nevjerojatan angažman, koji je uključivao više od 1700 volontera, postavio temelj za stvaranje sustava Udruge.
Pri osnivanju Udruge, nije bilo moguće uključiti u Skupštinu Udruge sve koji su sudjelovali u aktivnostima nakon potresa Obzirom da je bilo ključno iskoristiti povoljno vrijeme nakon potresa, odlučeno je u početnoj fazi uključiti stručnjake koji su aktivno sudjelovali u organizaciji pregleda/stožera nakon potresa (Zagreb, Petrinja, Sisak, Glina i Zagrebačka županija) ''iskorištavajući'' ih i za organizaciju sustava Udruge. Istovremeno, angažirane su i sve relevantne institucije (fakulteti, komore, udruženja) koje mogu pridonijeti razvoju potresnog inženjerstva, kako bi se udruga što bolje integrirala u postojeće sustave.
Od osnutka Udruge, 2021. godine, do kraja 2024. godine nije bilo organizirano priključivanje u članove udruge jer je bilo nužno promijeniti prvi/inicijalni Statut koji nije dovoljno definirao strukturu po Ispostavama i rad Skupštine (korišten je predložak HGSS-a koji nije dobro prilagođen pa je ispalo da uključivanjem u Udrugu svi postaju članovi Skupštine koja bi teorijski mogla imati 1700 članova). Dodatno, na razini države očekivao se početak Strateškog projekta s kojim se uspostavljaju kapaciteti (zapošljavanja) HCPI-a, a koji bi brinuli o članstvu i odrađivali (profesionalno) zadatke vezane za članstvo (da ne ovisi o volonterizmu i slobodnom vremenu). Obzirom da je početak Strateškog projekta pomaknut za početak 2025. godine i da se Statut Udruge promijenio tijekom 2024. godine, tek tada su se stvorili uvjeti za organizirani prijem većeg broja članova.
Bitno je istaknuti da su vrata otvorena svima koji žele doprinijeti u području potresnoga inženjerstva s osnovnom postavkom da svi zajedno prvenstveno brinemo o općem dobru (ne privatnom). Detaljne kategorije članstva nalaze se na kraju ovog članka, dok u nastavku donosimo pregled ideja i pozadine definiranja članstva kako bismo razjasnili eventualne nedoumice.
Kategorije članstva:
Članstvo u Udruzi podijeljeno je u nekoliko kategorija kako bi se omogućila raznolika razina uključenosti i doprinos prema sposobnostima i interesima članova. Unutar svaka kategorije se pokušalo definirati uloge, prava i obveze:
TEMELJNI ČLANOVI
Temeljni članovi su trenutno osnivači Udruge; doprinose u organizaciji, definiranju strukture, administraciji i slično; članovi su Skupštine Udruge; predviđeno je da svi ostali članovi, na temelju svoje želje/doprinosa, mogu postati temeljni članovi.
REDOVNI ČLANOVI
Redovni članovi su ključ postojanja udruge; aktivni članovi Udruge koji svojim radom žele doprinijeti razvoju i implementaciji inženjerstva na području Ispostava/Stanica te općenitom radu udruge; sudjeluju u aktivnostima Udruge u koordinaciji s Upravnim odborom/pozivima na djelovanje (primjerice, pregledi oštećenja, preventivni pregledi, redoviti pregledi građevina, vježbe u suradnji s civilnom zaštitom, misije u inozemstvu, procjene rizika, procjene otpornosti, doprinos uključivanju inženjerstva u zakone/propise/pravilnike, različite edukacije, seizmički certifikat i slično); redovito su informirani o aktivnostima udruge (uključujući susrete nekoliko puta godišnje); educiraju se aktivnosti u kojima sudjeluju; članovi su Skupštine Ispostave, a mogu biti izabrani u članove Skupštine Udruge kao predstavnici Ispostave (5 članova); mogu se kandidirati za članove Upravnoga odbora (ne moraju biti u Skupštini).
PRIDRUŽENI ČLANOVI
Pridruženi članovi povremeno i prigodno sudjeluju u aktivnostima Udruge usklađujući doprinos s vlastitim raspoloživim vremenom; u pripravnosti su za reakciju/mobilizaciju nakon većih izvanrednih događaja (primjerice potresi u 2020. godini); educiraju se o aktivnostima u kojima žele povremeno i prigodno sudjelovati; mogu sudjelovati u tijelima Ispostava i Stanica, nemaju obvezu plaćanja članarine.
POČASNI ČLANOVI
Počasni članovi svojim znanjem i iskustvom mogu bitno pridonijeti radu (savjetodavno), razvoju i ugledu Udruge; ne biraju se u tijela Udruge; nemaju obvezu plaćanja članarine.
PODUPIRUĆI ČLANOVI
Podržavaju rad i razvoj Udruge kroz financijsku, stručnu ili promotivnu pomoć; ne sudjeluju u radu tijela Udruge; ne biraju niti su birani u tijela Udruge; nemaju obvezu plaćanja članarine.
Navedenim kategorijama smo htjeli omogućiti fleksibilno sudjelovanje u radu Udruge, uz prilagođavanje potrebama i interesima članova. Cilj je osigurati transparentan i učinkovit sustav, temeljen na doprinosu općem dobru i jačanju potresnog inženjerstva.
Napomena: Detaljne informacije o kategorijama članstva i njihovim pravima i obvezama možete pronaći u članku 14. Statuta Udruge. Kompletan tekst Statuta dostupan je:
Statut udruge HCPI-IS (1. izmjena iz listopada 2024).
Izvadak iz Statuta o vrsti članova.
IV. ČLANSTVO U UDRUZI
Članak 14.
Članstvo u Udruzi je dobrovoljno. Članom Udruge može postati svaka fizička i pravna osoba koja je zainteresirana za rad u Udruzi i pružanje doprinosa u ostvarivanju ciljeva Udruge te prihvaća odredbe Statuta i drugih općih akata Udruge. Kategorije članstva u Udruzi su: temeljni članovi, redovni članovi, pridruženi članovi, počasni članovi i podupirući članovi.
- Temeljni članovi imaju sva članska prava i obveze propisane Statutom, a čine ih osnivači Udruge i članovi koji su odlukom Upravnog odbora primljeni u temeljno članstvo na temelju aktivnog i iznimnog doprinosa radu Udruge.
- Redovni članovi imaju članska prava i obveze propisane Statutom, a čine ih osobe koje su odlukom Upravnog odbora primljene u redovno članstvo i aktivno sudjeluju u aktivnostima Udruge radi ostvarivanja njezinih ciljeva te u skupštini Ispostava izabiru svoje predstavnike u Skupštini udruge i kandidate za članove Upravnog odbora.
- Pridruženi članovi su osobe koje povremeno i prigodno sudjeluju u aktivnostima Udruge radi ostvarivanja njezinih ciljeva te u tijelima Ispostava i Stanica, ali nemaju pravo birati niti biti birani u tijela Udruge, niti imaju obvezu plaćanja članarine.
- Počasni članovi su osobe koje svojim znanjem i iskustvom mogu bitno pridonijeti radu, razvoju i ugledu Udruge iz reda akademske zajednice, udruga civilnog društva, drugih organizacija i lokalne zajednice, ali nemaju pravo birati niti biti birani u tijela Udruge i nemaju obvezu plaćanja članarine. Počasni članovi mogu sudjelovati u radu tijela Udruge u savjetodavnom svojstvu. Počasne članove na prijedlog Predsjednika Udruge svojom odlukom određuje Upravni odbor Udruge.
- Podupirući članovi su osobe koje bitno pridonose ili mogu pridonijeti radu i razvoju Udruge u financijskom, materijalnom, stručnom ili promotivnom pogledu. Podupirući članovi nemaju pravo birati, biti birani u tijela Udruge i ne sudjeluju u radu tijela Udruge, nemaju obvezu plaćanja članarine, ali imaju pravo koristiti svoje podupiruće članstvo u Udruzi u promotivne svrhe.