Radionica u okviru projekta “Kako pomoći u kriznim situacijama”

Radionica u okviru projekta “Kako pomoći u kriznim situacijama”
Pregled kriz

11. listopada 2024. godine održana je radionica „Integrirani sustav civilne zaštite u Gradu Zagrebu”, a koja je završni dio projekta “Kako pomoći u kriznim situacijama”. Događaj u Rakitju, u Ustanovi za sveobuhvatnu skrb “Tigrovi”, organizirao je Hrvatski generalski zbor, uz potporu Grada Zagreba.

Kako navodi HGZ, projekt je financiran iz Proračuna Grada Zagreba kroz Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja branitelja iz Domovinskog rata i njihovih obitelji, boraca II. svjetskog rata i civilnih invalida rata. Potporu projektu pružili su Gradski ured za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost i Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom. Glavni cilj projekta je jačanje kapaciteta hrvatskih branitelja u pružanju pomoći i podrške Gradu Zagrebu kao široj zajednici kako bi se uspješno nosio s kriznim događajima i kako bi se očuvao dostignuti stupanj sigurnosti i zaštite javnih vrijednosti odnosno jačanje sposobnosti pružanja psihosocijalne pomoći u kriznim situacijama hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.

Istaknute su mogućnosti djelovanja:

  • Edukacija svih uzrasta, počevši od najmlađih
  • Edukacije o tome kako se ponašati u slučaju kriznih situacija
  • Uključivanje pojedinaca svih uzrasta u za njih primjerene aktivnosti
  • Promocija aktivnosti i sadržaja putem društvenih mreža i na ostale načine prihvatljive mlađim generacijama
  • Praktični oblici edukacije dosada su se pokazali popularnima i učinkovitima
  • Ugrađivanje navedene tematike u obrazovni sustav
  • Uključiti što više članova HGZ-a u ovakve projekte jer su generalski i drugi visoki časnički činovi jamstvo znanja i iskustva koje treba što bolje iskoristiti za dobrobit cijele zajednice.

Među sudionicima je bio i Dalibor Belegić, voditelj Odjela za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Zagreba te volonter Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo, koji je istaknuo složenost graditeljske aktivnosti te iskustva koordiniranja.