U [6] i [7] o potresu u Imotskom navode se ovi podatci: potres koji je 29. prosinca 1942. u 4:42 godine razorio Imotsku krajinu bio je dotad najrazorniji potres u ovom području. Magnituda potresa ocijenjena je 6,2, intenzitet IX⁰, a hipocentar je bio na dubini od osam kilometara na granici s Bosnom i Hercegovinom. Pod ruševinama kuća poginula je najmanje 21 osoba, a točan broj ozlijeđenih nije zabilježen. U više okolnih sela bilo je razrušenih kuća građenih kamenom s teškim pokrovima i neprikladnim krovištima. U starim kamenim kućama uz snažan tresak popadali su predmeti, žbuka sa zidova i stropova, a zidovi se razdvojili. Najpogođenije je bilo Imotsko polje i pripoljska sela gdje su kuće gotovo u cijelosti srušene. Na planinskim obroncima na kućama su oštećeni krovovi i dimnjaci. Najteže su stradala sela na jugozapadnom rubu polja. U Kamenmostu srušena je skoro svaka kuća, a ljudi su se usred zime sklonili u improvizirane nastambe ili zemunice. Više stotina obitelji ostalo je bez krova nad glavom. Zbog ratnih prilika ovaj je potres ostao na rubu javnog zanimanja.
Područje Hrvatske od 1916. do 1996. pogodilo je osam razornih potresa. Za preostalih sedam vidi članak Osam razornih potresa u osamdeset godina u Hrvatskoj.
LITERATURA
[6] Imotske novine 29.12.2017. Neovisni portal. Potres u Imotskoj krajini 1942.
[7] Herak, D., Herak, M. 2012. Seizmičnost i potresna opasnost na Makarskom primorju. U: Mustapić Marko; Hrstić, Ivan, ur.: Makarsko primorje danas. Makarsko primorje od kraja Drugog svjetskog rata do 2011. Biblioteka Zbornici – knjiga 40. Institut društvenih znanosti Ivo Pilar i Grad Makarska. Zagreb. 265‒276. ISBN 978-953-6666-87-4.